Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

Türk Sporunun Önemli İsimleri Öğrencilerimizle Buluştu

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’muzun (BESYO) düzenlediği “Sporda Başarı ve Dinamikleri” konulu panel Türk sporunun önemli isimlerini öğrencilerimizle buluşturdu.

Nezehat Çeçen Konferans Salonunda gerçekleştirilen panelde Teknik Direktör Cevat GÜLER, Spor Sunucusu Melih GÜMÜŞBIÇAK, Uzm. Dr. Ahmet GÖNCÜ ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgay BİÇER öğrencilerin sorularını yanıtladı. Başkanlığını BESYO Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan BAYRAKTAR’ın yaptığı panel sohbet havasında geçerken, eğlenceli anlara sahne oldu.

Panelde konuşan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgay BİÇER, hayatta tüm kavramların soyut olduğunu ve başarı kavramının da soyut olduğunu söyledi. Kavramları anlamlandırabilmemiz için onları somutlaştırmamız yani başarıdan neyi kastettiğimizi anlamamız gerektiğini ve başarının yere, zamana, olguya, kişiye göre değişkenlik özelliği taşıdığını ifade eden Prof. Dr. BİÇER, kariyerinden, Galatasaray Spor Kulübünde, Fenerbahçe'de, çeşitli spor kulüplerinde ve Türk Milli Takımlarının farklı branş ve çeşitli kademelerinde bulunduğu görevlerinden önemli notlar aktardı.

Galatasaray Spor Kulübünde antrenörlük ve teknik direktörlük görevlerinde bulunmuş olan Cevat GÜLER; salonun çoğunluğunu oluşturan BESYO öğrencilerine gelecek planlamalarıyla ilgili olarak öğütlerde bulundu. GÜLER öğrencilere: “sizler spor adamı olacaksınız, spor bilimcisi olacaksınız ve sporun içinde olacaksınız. Sizler kendi adınıza başarılarınızı nasıl planlayacaksınız? Kendinizi bu planlar çerçevesinde yetiştireceksiniz. Kendinize ve mesleğinize ne gibi katkılar sağlayabileceğinizin düşüncesi içinde olacaksınız” dedi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği GÜLER, sohbet havasında geçen panelde sık sık kendisine yöneltilen sorulara cevap verdi.

Uzm. Dr. Ahmet GÖNCÜ, “Sporda Başarı ve Dinamikleri” konusunun sağlık boyutunu ele aldı. Sağlıklı olmanın ve sağlıklı yaşamanın önemine vurgu yapan GÖNCÜ, sağlıklı olmayan bir insanın spor dahil birçok şeyden eksik kalacağını ancak sağlığımızı korumak için kati surette spora ihtiyaç duyduğumuzu dile getirdi. Uzm. Dr. GÖNCÜ: “eğer biz sağlığımızı bilmezsek, nerede olduğumuzu bilmezsek, bu anlamda eğitilmezsek, bu anlamda takip edilmezsek sporun bize faydası değil, zararı olur” dedi.

Spor sunucusu ve program yapımcısı Melih GÜMÜŞBIÇAK, “Sporda Başarının Medya Boyutu” ile ilgili olarak bilgiler verdi. “Hepimizin burada bulunmasının ortak bir nedeni var, o sebep da çok basit, dört harfli bir kelime: spor.” Sözleriyle konuşmasına başlayan GÜMÜŞBIÇAK, “hayatımızın bundan sonraki şeklini belirlemek için meslek olarak seçtiğimiz alan da spor” dedi. Medya farklı ve manipüle edilebilecek bir ortam. Bu ortamı kullanmak ve ustalarınca daha verimli bir hale getirmek mümkün olabilir. Ama medya olmayan bir şeyi, oluyormuş gibi gösterme anlamında çok da zannedildiği gibi başarılı olmayabilir” dedi. İleride beden eğitimi öğretmeni olacak arkadaşlarımızın sorumluluğu çok büyük olacak çünkü çocukların spor deyince ne anlayacağını sizler anlatacak ve öğreteceksiniz diyen GÜMÜŞBIÇAK, sporumuzun geleceği için bunun çok önemli olduğunu kaydetti.

Panel, yapılan konuşmaların ardından günün anısına gerçekleştirilen plaket takdiminin ardından sona erdi.

Her Hakkı Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesine Aittir. 2013

Top Desktop version