Üniversitemizde Türk Dünyası Kültür Günü Etkinliği

Üniversitemizde, Türk Dili ve Edebiyatı 2. Sınıf öğrencileri tarafından Türk Dünyası Kültür Günü Etkinliği düzenlendi.
 
Nezehat Çeçen Konferans Salonunda bu yıl ikincisi gerçekleştirilen etkinliğe Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yakup KARATAŞ, akademisyenler, idari personel ve çok sayıda öğrenci katıldı.
 
Türk Dünyası Kültür Günü Etkinliğinde konuşan Doç. Dr. Yakup KARATAŞ, böylesine güzel bir etkinlikte soydaşlarımızla bir araya gelmenin mutluluk verici olduğunu ifade etti. Dekanlık ve üniversite olarak bu tarz etkinlikleri ilgiyle takip edip desteklerini söyledi. İsmail GASPIRALI’nın ifadesiyle aslımız, neslimiz birdir diyen Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Akif ARSLAN: “ Yedi bağımsız Türk Devleti ve birçok Türk Boyu var, her ne kadar mekan ihtilafıyla şivemizde ihtilaf peyda olmuş olsa da kültürümüzün dinimizin bir olduğu düşünülmeli ve birbirimizi sevmeliyiz” dedi.
 
Etkinliği organize eden ve öğrencileri hazırlayan Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğr. Gör. Gülmira MOLDOSULTANOVA, şöyle konuştu: “Kültür, insanoğlunun gelişmesinde büyük bir role sahiptir. Kültür, dil, inanç, bilgi ve örf-adet demektir. Atalarımızdan kalan bu paha biçilmez kültürümüze sahip çıkarak, onu koruyarak, geliştirerek bizden sonraki nesillerimize ulaştırmak bizim en büyük vazifemizdir. İşte biz de Türk Dünyası birliğini ve kültürünü geliştirmeye az da olsa katkıda bulunmak amacıyla bugün buradayız.”
 
Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü hocalarının ve öğrencilerinin özverili çalışmaları ile hazırlanan program, Türk topluluklarının kültür unsurları olan atasözleri, şiirler, tiyatro ve milli dansı ve karajorga gösterisi konuklara unutulmaz bir görsel şölen yaşattı. Program Türk devletlerine ait yöresel yemeklerin tanıtımı ve ikramıyla sona erdi.
 
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER DANIŞMANLIĞI