0472 216 20 35 Faks: 0472 215 42 29/6101 iif@agri.edu.tr

İslami İlimler Fakültesi

Dekanımız Prof. Dr. Adem YERİNDE'nin Kurban Bayramı Mesajı


O halde Rabbin için namaz kıl. Kurban kes.” (Kevser 108/2)

Manevi duyguların en yüksek seviyede yaşandığı dini bayramlarımız; kardeşlik ve dostluğun, sevgi ve saygının, birlik ve beraberliğin her şeyin üstünde tutulduğu, yardımlaşma, dayanışma ve kaynaşmanın en yoğun yaşandığı müstesna günlerdir. Asrın felaketi diye tabir edilen Kahramanmaraş merkezli büyük depremin acılarının sarılmaya çalışıldığı şu günlerde buruk bir sevinçle idrak ettiğimiz Kurban bayramı, Harem-i Şerif’te hac ibadetini yerine getiren hacı adaylarının mele-i alaya yükselen telbiyeleri eşliğinde, bir yandan, muhlisâne bir niyetle Yüce Rabbimize kurbanlarımızı takdim ederek kulluk vazifemizi yerine getirirken, diğer yandan, kurban etlerini ihtiyaç sahipleri, sevdiklerimiz ve yakınlarımızla paylaşarak toplumsal paylaşım ve dayanışma ruhunun en müstesna örneklerini verdiğimiz mübarek günlerdir.

Ferdiyetçiliğin bir yaşam felsefesine dönüştüğü modern çağın meydan okumaları karşısında diğerkâmlığım amentüsü olarak dimdik ayakta duran dinî bayramlarımızı amacına uygun olarak kutlayarak fedakarlığın, paylaşmanın, yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneğini çağın idrakine sunmalıyız.

Bu münasebetle başta anne babalarımız olmak üzere büyüklerimizin hal ve hatırlarını sormalı, gönüllerini almalıyız. Akrabalarımız ve sevdiklerimizle tebrikleşmeli, karşılıklı sevgi ve saygılarımızı bildirmeliyiz. Yetim ve kimsesizlerle, yaşlılar ve engellilerle, özellikle deprem mağduru vatandaşlarımızla ilgilenip onlardan ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatmalı, bayram sevinci ve coşkusunu onlarla da yaşatmaya çalışmalıyız. Bizden dua bekleyen geçmişlerimizden de dualarımızı esirgememeliyiz.

Kardeşlik ve dayanışma ruhunun pekişmesine, toplumsal bilincin artmasına, birlik ve dirliğin perçinlenmesine, neşe ve sevinçlerin, dert ve tasaların paylaşılmasına, barışın ve huzurun egemen olmasına vesile olması umuduyla Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, herkesin sevdikleri ve aileleriyle birlikte sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmesini dilerim.

Bu münasebetle bir kere daha deprem ve sellerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet, geride kalanlarına ve milletimize başsağlığı, yaralı olanlarına da acil şifalar dilerim.

Prof. Dr. Âdem Yerinde

Dekan