0472 215 98 63 - 0472 216 20 08 rektorluk@agri.edu.tr
  • TR
  • EN

İslami İlimler Fakültesi’nde Mezuniyet Töreni Düzenlendi

Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi’nden mezun olacak öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi. Törende, Türkiye’de pilot uygulama olarak uygulanan ve ilk kez Üniversitemizde açılan Arapça programında öğrenim gören uluslararası öğrenciler de mezuniyet sevinci yaşadı.

Recep Tayyip Erdoğan Kültür ve Kongre Merkezi Osmanlı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Faruk KAYA, Prof. Dr. Mucip GENİŞEL, Başakşehir Arap Dili ve İslami İlimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. İmaduddin REŞİD, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem YERİNDE ile akademik, idari personel, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, Türkiye’de ilk kez Üniversitemizde açılan Arapça programından mezun öğrenci vermenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, programa katkılarından dolayı Başakşehir Arap ve İslami İlimler Akademisi’ne ve İbrahim Çeçen (IC) Vakfı’na teşekkür etti. 

Üniversite eğitimini nesiller arası bir randevu olarak gördüklerini ifade eden Prof. Dr. KARABULUT, “Ben ve arkadaşlarım, hayatınızın bu çok önemli dönemini en dolu, en doyurucu ve en verimli bir şekilde geçirmeniz için çalıştık. Bu süreçte sizlerden de birçok şey öğrendik ve sizin de katkılarınızla üniversitemiz daha iyiye doğru yol kat etmiş oldu. Bizler; Üniversitemizi, öğrencilerimizi, birbirimizi, yaşadığımız coğrafyayı seviyoruz, el ele çalışmayı seviyoruz, başarmayı seviyoruz, başarılarımızla gurur duymayı seviyoruz. Bugün yaptıklarımızın yarınımızı şekillendireceğini biliyoruz. Bugün yaptıklarımızın, bizi güçlü kılan sevgi, saygı, başarı ve güven çemberlerini güçlendirecek eylemler olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin 21. yüzyıl için belirlediği vizyon ve hedeflere ulaşmasında diğer üniversiteler gibi Üniversitemizin de önemli rol oynayacağını vurgulayan Prof. Dr. KARABULUT, “Gerek ülkemizin küresel güç olma, gerekse 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşabilmesi için bilimsel araştırma faaliyetlerinde nitelikli insan gücü yetiştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Hiç kuşkusuz ki, dijital dönüşüm çağını yakalayabilen ülkeler geleceğin lider ülkeleri olacaktır. Bu ekonomik ve sosyolojik toplumsal dönüşüm aynı zamanda yüksek nitelikli insan kaynağını ve dijital yetenek düzeyini öngörmektedir. Bacon’un dediği gibi “Bilgili olmak egemen olmaktır.” Bugün dünyada en iyi kazanan, en büyük şirketlerin çoğu Dijital Dönüşüm Çağını yakalayabilen bilgiyi kullanabilenlerdir” ifadelerini kullandı.

Öğrencilere nasihatlerde bulunan Prof. Dr. KARABULUT, “Hepinize, cesaretle başladığınız bu yolda, başarılar, mutluluklar dilerim. Kendinizi bilmeye; merhametli, müşfik, dürüst, adil ve hakkaniyetli yaşamaya çaba göstermek, vazgeçmeyeceğiniz şiarınız olsun. Çalışma ve öğrenmenin yaşı olmadığını da hiçbir zaman unutmayın. Çünkü değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Bugünü, bir ayrılık olarak görmeyin. Hayatta başarılarınızı bizlerle paylaşın, üniversitenizi sık sık ziyaret edin, bizimle görüşün. Bizim için elde edilebilecek en büyük ödül, sizlerin başarısı ve mutluluğudur” diye konuştu.

2022-2023 eğitim öğretim yılının Üniversitemiz için her anlamda çok başarılı bir yıl olduğunu dile getiren Prof. Dr. KARABULUT, bu başarıda emeği geçen, tüm akademik, idari personel ve öğrencilere teşekkür etti.

Prof. Dr. KARABULUT, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Başakşehir Arap Dili ve İslami İlimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. İmaduddin REŞİD, öğrencilerin Üniversitemizde aldıkları eğitimden dolayı çok şanslı olduklarına dikkat çekerek, “Burada aldığınız eğitimi ve ilmi bilgileri gittiğiniz, görev yapacağınız ülkelere yayacaksınız. Hiçbir zaman Ağrı’yı ve Üniversitenizi unutmayın” dedi.

İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem YERİNDE ise mezun olacak öğrencileri tebrik ederek, öğrencilere meslek hayatlarında başarılar diledi. Prof. Dr. YERİNDE, öğrencilere her zaman destek olan Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT’a ve üniversite yönetimine teşekkür etti. 

Programda, İslami İlimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa AĞIRMAN, “Son Nasihat” isimli bir konuşma yaptı. Fakülteyi derece ile bitiren öğrencilere plaket ve ödüllerinin verildiği tören, mezuniyet anısına fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanlığı

Haberin Fotoğafları