0472 215 98 63 - 0472 216 20 08 rektorluk@agri.edu.tr
  • TR
  • EN

Üniversitemizde Tıp Fakültesi Araştırma Laboratuvarları Açıldı

Üniversitemiz Tıp Fakültesi bünyesinde, akademisyen ve öğrencilerin bilimsel araştırma yapabilecekleri 5 yeni laboratuvar açıldı.

Tıp Fakültesi’nde 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı için hazırlıklara başlandı. Yeni eğitim öğretim yılında Üniversitemiz kampüsünde ilk kez öğrenim görecek olan Tıp Fakültesi öğrencileri için araştırma yapabilecekleri teknolojik ve teknik donanıma sahip araştırma laboratuvarları hizmet verecek.

Tıp Fakültesi binasının inşaatı devam ederken yeni dönemde öğrencilerin uygun şartlarda araştırma yapabilecekleri laboratuvarlar Fen Edebiyat ve Eczacılık Fakülteleri bünyesinde açıldı. Fen Edebiyat Fakültesi’nde Anatomi Laboratuvarı, Eczacılık Fakültesi’nde ise Histoloji ve Embriyoloji Öğrenci Laboratuvarı, Mikrobiyoloji Öğrenci Laboratuvarı, Biyokimya Öğrenci Laboratuvarı ve Fizyoloji Öğrenci Laboratuvarı kuruldu.

Kurulan laboratuvarla birlikte Üniversitemiz, teknolojiyle donatılmış laboratuvarlarına 5 yeni laboratuvar daha ekledi. Tıp Fakültesi bünyesinde başta akademisyen, öğrenci ve araştırmacıların bilimsel çalışmalarına ciddi ivme kazandıracak olan laboratuvarlar, Ağrı’nın sağlık alanındaki ihtiyacını karşılayacak bir araştırma merkezi özelliği taşıyor.

Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mucip GENİŞEL, Rektör Danışmanı Doç. Dr. İbrahim ÖZGÜL, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fuat SAYIR, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat GÜNEY ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıdvan DURAK ile yeni kurulan laboratuvarları inceleyerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT yaptığı açıklamada, birinci sınıf öğrencileri dahil Tıp Fakültesi öğrencilerinin, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sürdürdükleri öğrenimlerine gelecek yıldan itibaren Ağrı’da devam edeceklerinin müjdesini verdi. Prof. Dr. KARABULUT, “Modern eğitim araçlarıyla donatılan derslikler ve son teknolojiye uygun araştırma laboratuvarlarımızla öğrencilerimize daha iyi şartlarda hizmet verebilmek için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Kurulan araştırma laboratuvarlarının hayırlı olması temennisinde bulunan Prof. Dr. KARABULUT, “Vatandaşlarımızın sağlık alanındaki ihtiyaç ve taleplerini biliyoruz. İnşallah en kısa sürede Tıp Fakültemizin binasını da hizmet verecek duruma getireceğiz. Ağrı’nın sağlık alanındaki ihtiyaçlarını karşılayabilmek için daha çok çalışıp, vatandaşlarımıza daha iyi şartlarda sağlık hizmeti sunacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Ağrı’yı sağlık kenti yapmak için sadece üniversiteye değil tüm kurum ve kuruluşlara önemli görevler düştüğünü söyleyen Prof. Dr. KARABULUT, “Sağlık alanında devletimizin Ağrı’da yaptığı yatırımları, üniversitemizde gerçekleştireceğimiz bilimsel ve tıbbi çalışmalarla taçlandıracağız” dedi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fuat SAYIR ise Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT’un destekleri ve Tıp Fakültesi Dekanlığının yoğun çalışmaları neticesinde 2023-2024 eğitim- öğretim yılında öğrencilerin, Tıp Fakültesi bünyesinde eğitimlerine başlamaları için Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) gerekli onayın alındığını belirtti.

Yeni eğitim öğretim yılı için hazırlıklarının devam ettiğini ifade eden Prof. Dr. SAYIR, “Fakültemizde gerekli eğitim öğretim alt yapısı oluşturulmuştur. Özellikle Temel Tıp Bilimleri için gerekli laboratuvar malzemeleri ve cihazları ile modern tıp eğitimine uygun en son teknolojiye sahip cihazlar alınmıştır. Mikrobiyoloji, Anatomi, Histoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji ve diğer dersler için tüm laboratuvar uygulamaları için gerekli olan cihazlar ve teorik dersler için gerekli donanım sağlanmıştır” diye konuştu.

Tıp Fakültesi binasının,  Prof. Dr. KARABULUT’un yoğun çabaları neticesinde finansal alt yapısının ve ihale süreçlerinin tamamlanarak hızla yükselmeye başladığını belirten Prof. Dr. SAYIR, desteklerinden dolayı Prof. Dr. KARABULUT’a ve Tıp Fakültesi personeline teşekkür etti.

Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanlığı

Haberin Fotoğafları